Geometrik Boyama

Dekoratif duvar desenleri; geometrik boya duvar üzerinde sınırsız renk ve şekil seçeneği sunan özgün ve özgür bir stil… Geometrik boyama trendi son yıllarda tasarım dünyasında otoriter bir mevki kazanmış özgün ve sınırları olmayan bir yöntemdir. Hayallerinizin alabildiğince çeşitlenebilir özelliği ile geometrik boya uygulaması evini dekor temek isteyenlerin tercih sebebini oluşturmaktadır. Geometrik boyama özgür bir şekilde tasarım kurallarındaki bağlayıcı ilkeleri çiğneme şansı verir. Sıra dışı fikirleri biraz düzen biraz da karmaşa içerisinde, değişik renklerin kombinesi eşliğinde oluşturma imkanı verir.

Geometrik Boyama Nedir? 

İç cephe boyama

Geometrik Boyama Sanatı – Tarihi

Bir sanat türü olarak ortaya çıkan geometrik boyama zaman içerisinde duvarlara uygulanma fikrini uyandırmıştır. bu sayede renk ve şekil sınırı olmayan bu duvar boyama türü ortaya çıkmıştır. Bu tür kısa sürede iç cephe boyama alanında trend olmuştur…

Dekoratif boyama seçenekleri arasında geometrik boyama, albenisi yüksek bir o kadar da cesaret gerektiren bir tercihtir. Ancak profesyonel boya ile içiniz rahat olsun. İstanbul boya badana ustası olarak ekiplerimiz bu konuda kendilerini geliştirmiştir. Ustalarımız sizlerle beraber kağıt üzerinde veya albüm kataloglarından tercihler oluşturur, gerekli çizim ve ölçümleri yapar ve kısa sürede geometrik boya çalışmasını ortaya koyar. 

Geometrik boyama evinizdeki tüm duvarlara değil de ışık alan bir duvarda eve hareket ve renk katmak amacıyla yapılır. Eğer birden fazla renk seviyor, sevdiğiniz renkler arasında koyu renkler varsa geometrik boya size dilediğiniz kadar renk ve renk tonu seçme hakkı veriyor. Geometrik boyama evinizdeki tüm duvarlara değil de ışık alan bir duvarda eve hareket ve renk katmak amacıyla yapılır. Eğer birden fazla renk seviyor, sevdiğiniz renkler arasında koyu renkler varsa geometrik boya size dilediğiniz kadar renk ve renk tonu seçme hakkı veriyor.

Evimin rengi ne olmalı başlıklı yazımızda evlerde koyu renkleri kullanmanın doğru olmayacağını belirtmiştik. Aynı yazıda dilerseniz koyu rengi dekoratif seçeneklerle bir duvarda sınırlı alan içerisinde kullanabileceğinizi söylemiştik. Bu kullanımı dekoratif ve estetik olma şartına bağlamıştık. İşte geometrik boyama da tercih edilecek önemli bir dekoratif boyam çalışması olarak karşımıza çıkıyor.

Geometrik Duvar Deseni Şekilleri Uygulaması

Yaşam alanlarının yükselen trendi olarak duvar desenleri ile fark fikirler yaratmak fikrinden yola çıkan geometrik boyama bir yönüyle bir sınırlama içerse de sınırlanmaz bir alan olarak da karşımıza çıkmaktadır. Hayal gücünüzün sınırsızlığı ölçüsünde dilediğin duvar desenini yaratabilirsiniz. Üstelik renk seçerken hem birbiri ile hem de evdeki diğer mobilya ve aksesuarlar ile kombin yapabilirsiniz. Duvar deseni oluşturmak için önemli hususlar aşağıda belirtilmiştir.

Ev Dekorasyonu ile Uyumlu Duvar Desenleri Yaratın

Geometrik boya çalışmasının en önemli avantajlarından biri de kolayca ev dekorasyonu ile uyumlu olarak dizayn edilebilmesidir. Geometrik boya uygulaması yaptığınız duvara aydınlatma çalışması da ekleyerek daha şık bir görünüm elde edebileceğiniz gibi portatif parçalardan oluşan kitaplık ve ünitelerin arkasına dekor olarak da ekleyebilirsiniz.,

Geometrik boyama yalnız duvarlar için değil ahşap yüzeyler ve kapılar için de uygundur. Hatta duvar ve kapıyı bir bütünlük gibi görerek geometrik çiziminize dahil edebilirsiniz. Bu sadece kapı için değil evdeki diğer aksesuar ve nesneler için de geçerlidir. Böylece geometrik çalışmanızda evdeki diğer nesneleri de ilham olarak kullanabilirsiniz. Örneğin yuvarlak bir aynanız varsa yuvarlak kombinelerle ona ayak uydurabilir veya üçken kombinelerinize göre üçgen ayna  yapabilir, düz giden bir çizgiyi duvardaki diğer bir nesnenin çevresinden dolandırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken cesur olmak ve risk almaktadır. İstanbul boyacısı olarak biz bu hizmetle yanınızdayız.

Geometrik Duvar Çalışması Yaparken Şunlara Dikkat Ediniz
 • Öncelikle zihninizde tasarlayınız. Eğer zorlanıyorsanız örnek çalışmalara bakınız.
 • Örnek çalışmalar ve hayalinizdeki desenleri kağıt üzerin çiziniz.
 • İdeal çiziminizi oluşturduktan sonra duvarınızı ölçün.
 • Ölçtüğünüz duvarı kesme / kestirme / izole / maskemle bandı ile şekli duvarda oluşturun.
 • Duvarın temiz olduğuna dikkat ediniz. toz ve yağ varsa siliniz.
 • Doğru ölçüm yaptığınızdan emin olmak için gönye kullanabilirsiniz.
 • Boyamadan önce uzaktan izleyerek göze batan  bir sorun olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Birkaç kat halinde boyama yaparak ideal seviyeye gelmesini bekleyiniz. Herk kattan sonra iyice kurumasını bekleyiniz sonra diğer kat boyaya geçiniz.
 • Boya tam kurumadan maskeleme bantlarını kaldırırsanız boyanız kalkar veya şekli bozulur.
 • maskeleme bandını gelişigüzel değil yavaşça ve bir yöne doğru kıvırarak kaldırınız. Aynı hat üzerindeyken bir sağ bir sol manevra yapmayınız.

Diğer bir konumuz olan içeriğimizi okuyabilirsiniz esenyurt boyacı ustası

geometrik boyama desenleri sekileri geometrik boya ustasi porfesyonel boya 1

Geometrik Boyama İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?
 1. İstediğiniz sayıda, dilediğiniz tonda renkler.
 2. Büyük parçalar için büyük rulo, küçük parçalar için parmak rulo
 3. Daha küçük çizimler için küçük fırçalar. Oluşturmak istediğiniz şekle göre fırçanın boyutunu saptamanız gerekir.
 4. Maskeleme bandı.

poliuretan cita profesyonel boya

Yorum yapın

ARA