Evde Dolap Boyama ? Evde Dolap Nasıl Boyanır

Evde Dolap Boyama

 
Evde dolap boyama günümüzde sıklıkla tercih edilen dekorasyon yöntemlerinden biridir. Evlere taze bir görünüm vermek adına yeni eşya satın almak yerine eski mobilyaları yenilemek de güzel bir yöntemdir. Bu şekilde mobilyalara bambaşka bir görünüm verilebilir. Eski dolapları yenilemenin en kolay yolu ise boyama işlemidir. Zaman içinde aşınan ya da solan ahşap mobilyalar zımpara ve boya kullanılarak yeniden eski haline döndürülebilir. Ahşap dolaplar boyandıktan sonra dekorasyonlarda farklılık yaratmak adına dekoratif objelerin boyanması da mümkündür. Zımpara ve astar gibi malzemeler ahşap dolap boyama işlemleri için gerekli ürünlerdir. Dolaplara verilmek istenen görüntüye göre boya seçimi yapılabilir.
 
Evde dolap boyama işleminde akrilik boya sıklıkla kullanılır. Akrilik boyalar su bazlıdır. Kokusuz olmasının yanında toksik olmaması nedeniyle de sıklıkla tercih edilir. Bu boyalar çabuk kuruduğu için dolapları hoş bir görünüm verir. Kurumamışken su ve sabun yardımıyla temizlenmesi mümkündür ancak kuruduktan sonra suya karşı dayanıklı olacaktır. Yağ bazlı boyalar dolapların daha parlak görünmesini olanak tanır. Bu boyalar boyasız bir ahşaba doğrudan uygulandığında ikinci bir kat uygulanmasına gerek kalmaz. Kullanımının kolay olması nedeniyle tercih edilen ürünlerden biridir.
 

Evde Dolap Boyamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Evde dolap boyama konusunda noktalar dikkate alındığında boyama işlemleri çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirilir. Boyama işlemleri mekanlarda gerçekleştirilecekse ortamın bunu hazırlanması gerekir. Boyanacak olan eşyanın altına bir naylon örtü serilmelidir. Boyanacak olan dolap küçük ise kaymaması adına altına kumaş bir parça yerleştirilebilir. Dolap boyama sırasında yağlı boya gibi kokulu ve kimyasal bir boya türü kullanılacaksa maske takılmasına özen gösterilmelidir. Zımparalama ve boyama aşamasında ellerin zarar görmemesi açısından eldiven kullanımına dikkat edilmelidir.
Evde dolap boyama işleminde öncelikle mobilyaların çekmeceleri ile kulpları çıkarılmalıdır. Bu sayede kul kenarlarına boya bulaşması ya da çekmece içlerinde eski boyaların kalması gibi istenmeyen durumlar söz konusu olmaz. Boyanması istenmeyen yerlerin maskeleme bantları ile kapatılması gerekir. Dolap yüzeyinde yağ gibi leke durumları varsa bunların çözücü bir malzeme ile temizlenmesine özen gösterilmelidir. Mobilya yüzeyinde çatlak veya delik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Dolaplarda bu tarz bir hasar varsa bunların ahşap tamir macunu ile kapatılmasına özen gösterilmelidir. Sonrasında macun kuruyana kadar beklemek önemlidir.
 
Evde dolap boyama işleminde hem eski boyaların kaldırılması için hem de dolap üzerinde küçük çizikler oluşturmak adına öncelikle zımparalama uygulaması yapılmalıdır. Eski Dolap üzerindeki boya üzerine yeniden boya uygulamak yenisinin tutmaması gibi istenmeyen sorunların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle dolabın zımparalanması astar ve boyanın daha iyi tutunmasına olanak tanır. Dolap üzerinden eski boyanın kaldırılması için 24-36 gibi aşındırıcı özelliği yüksek zımpara kağıtları kullanılmalıdır. Boya Badana Dolabın zımparalanmasından sonra bir süpürge ile tozların çekilmesi gerekir. Bu işlem boyama sırasında tozların havalanarak yüzeye yapışmaması bakımından son derece önemlidir. Ardından mobilyanın yüzeyinin hafif nemli bir bez kullanılarak silinmesi gerekir.
 

Evde Dolap Boyama İşleminde Ahşap Astarı Kullanımının Önemi

Evde dolap boyama uygulamasında astar kullanımı önemlidir. Ahşabın gözenekli bir yüzeyi olduğu için astar kullanımı bu gözeneklerin dolmasını sağlayacaktır. Bu sayede boya daha pürüzsüz ve eşit bir şekilde yayılır. Astar uygulama işlemi boyanacak dolabın büyüklüğüne göre rulo ile veya ince boya fırçası ile yapılabilir. Astar uygulandıktan sonra boya işlemine geçmeden önce yaklaşık 24 saat beklemek önemlidir. Astarın ardından dolap üzerinde bir takım pürüzler meydana gelirse ince bir zımpara ile dolabın zımparalanması gerekir. Ardından dolap yüzeyi nemli bir bezle silinir ve bu işlemden sonra da ahşap artık boyama işlemine hazırdır. Evde dolap boyama ile alakalı daha detaylı bilgiler almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

ARA