Ev Boyama Teknikleri Nelerdir ? Ev Nasıl Boyanır ?

Ev Boyama Teknikleri

Ev boyama teknikleri ile ilgili bilgili olmak yaşam alanlarının çok daha iyi bir şekilde boyanmasına olanak tanır. Bazen yalnızca duvarlar kirlendiği için bazen de ev dekorasyonlarında değişiklik istendiği için ev boyama işlemleri gerçekleştirilir. Ev boyama işlemlerinde yalnızca duvarlarınızın etkileneceğini düşünebilirsiniz. Fakat eşyalı ev boyama işlemlerinde eşyaların boyadan zarar görme olasılıklarının da göz önünde bulundurulması son derece önemlidir. Bu sebeple boya işlemlerine geçilmeden önce yerlerde halı ve kilim varsa bunların kaldırılması gerekir. Bunun yanında imkan varsa mobilyaların dışarı çıkarılması da oldukça önemlidir. Mobilyaları koymak için farklı bir alan bulunmuyorsa bütün eşyalar odanın ortasına taşınmalıdır. Ardından üzerleri koruyucu bir örtü ile örtülerek boyama işlemine geçilmelidir. Mobilyaların zarar görmemesi adına bu aşamada hiçbir yerlerinin açık olmadığından emin olmak önemli bir konudur.
 
Odadaki priz ve anahtarları boyamamak için bu ürünlerin boya yapılmadan önce çıkarılmasına dikkat edilmelidir. Priz ve anahtarlar kontrol kalemi kullanılarak rahatlıkla çıkarılabilir. Priz ve anahtarları çıkarmak istemiyorsanız bu alanları maskeleme bandı kullanarak kapatarak da işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Tavan kısımları boyanacaksa avizelerin zarar görmemesi adına bunların sökülmesi gerekir. Sigorta kutusundan şalter indirilerek elektrik bağlantılarının kesilmesinden sonra kontrol kalemi ve tornavida kullanılarak avizelerin sorunsuz bir şekilde sökülmesi mümkün olur.
 

Ev Boyama Tekniklerinde Duvar Hasarlarını Giderme

Duvarların pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız ev boyama teknikleri içerisinde yer alan duvar hasarlarını giderme konusunda dikkatli olmanız gerekir. Bu konuda profesyonel olarak çalışmalarını sürdüren firmamızdan boya badana hizmeti alabilirsiniz. Yapılacak olan boyanın sağlıklı olması adına duvarlarda bulunan kusurların kapatılması oldukça önemlidir. Onarılmaya ihtiyacı olan duvarlarda alçı veya macun kullanımı ile duvarların kusursuz hale getirilmesi sağlanabilir. İstanbul boyacı ustası , Onarım işleminin ardından alçı ya da macunun kuruması için bir süre beklemek gerekir. Sonrasında bu kısımlar zımparalanmalı ve oluşan tozlar hafif nemli bir bez ile silinmelidir.
 
Boya badana işlemlerinin mükemmel bir şekilde gerçekleştirilmesi için doğru malzemelerin kullanımına özen gösterilmelidir. Ev boyama işlemlerinde malzemeler eksiksiz olursa hem eşyaların hem de oda zeminlerinin zarar görmesi gibi istenmeyen problemler yaşanmaz. Duvar boyama işlemleri sırasında boya tavası, boya, koruyucu örtü, maskeleme bandı, boya rulosu, astar, sırık, boya fırçası gibi malzemelere ihtiyaç duyulur.
 

Duvar Boyam İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Ev boyama teknikleri içerisinde boya işlemine başlamadan önce boyanmayacak alanlara boya gelmemesi adına istenmeyen yerlerin maskeleme bantları ile maskelenmesine özen gösterilmelidir. Süpürgelikler ile kapı kasalarının her yerinin tavan kısmında ise duvar ile tavan arasında bulunan kesişim noktalarının bantlanmasına dikkat edilmelidir. Maskeleme bantları kolay bir şekilde çıktığı için zeminlerin zarar görmesi gibi durumlar yaşanmaz. Boya işlemlerinin gerçekleştirileceği alanlarda zeminlerin korunması da oldukça önemlidir. Bu aşamada zeminlere koruyucu bir örtü serilerek korunması ile işlemler gerçekleştirilir. Boya naylonu olarak da isimlendirilen koruyucu örtüler kullanılarak zeminlerin korunması sağlanır. Süpürgelikler bantlanarak örtünün kayması ve zeminin zarar görmesi ihtimalleri de engellenmiş olur.
 
Boya hazırlama işlemlerinde tercih edilen boyaların cinsleri son derece önemlidir. Çünkü bazı boyaları su ile bazılarını da tiner ile inceltmeye ihtiyaç duyulur. Bu sebeple işlemlerin boy üzerindeki talimatlara uyularak gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Tavan boyama işlemi gerçekleştirilecekse öncelikle
bu işlemin uygulanmasına özen gösterilmelidir. Duvarlar istenen renklere boyanmadan önce astar atmak gerekir. Astar uygulaması boyanın duvara çok daha iyi bir şekilde tutunmasını sağlayacaktır. Bunun yanında boyanın çok daha uzun süreler dayanmasına olanak tanır. Boya badana ile ilgili olarak profesyonel destek almak istiyorsanız firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

ARA