Kalorifer Peteği Boyama

Yazıyı Paylaş

Kalorifer Peteği Boyama nasıl yapılır? Her boya ile petek/radyatör boyanır mı? Radyatör boyarken dekoratif çalışma yapmam mümkün mü? gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız yazımızı okuyunuz.

Radyatör boyama
Kalorifer peteği boyama

Son zamanlarda eski tip radyatörlü peteklerin boyanarak dekoratif amaçlı kullanıldığını muhakkak görmüş ve siz de ev ve iş yerleriniz için böyle bir dekorasyon çalışması amaçlamışsınızdır. Profesyonel boyacı ustası ekipleri bu konuda bilgilidir ancak kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız bu yazımızı okuyunuz. Eğer daha önce böyle bir tecrübeniz olmadıysa lütfen profesyonel boya badana ekibine danışınız.

Petek boyama
Radyatör boyama

Radyatör boyası, kalorifer boyası, petek boyası veya havlupan boyası olarak ifade edilen boya sentetik yağlı ve sprey boya olarak sıcağa dayanıklı özel bir boya çeşididir. Diğer boya çeşitleri bu amaçla kullanılmaz. Kalorifer peteği boyama için özel panel radyatör boyası, almanız gerekir. Çünkü kalorifer petekleri aşırı ısınma soğuma ve genleşme gibi fiziksel değişimler yaşadığı için diğer boyalar bu durumlarda renk değişmesi ve kısa sürede çatlama ve dökülmelere maruz kalır.

Doğalgaz peteği boyama
Petek Boyama

Böyle bir yanlış yaparsanız hem eğiniz hem masrafınız boşa gitmiş olur. Sprey halde satılan radyatör boyası kolay uygulanabildiği için daha çok tercih edilmektedir. Ancak sprey boya doğru kullanılmadığında püskürtme esnasında boşa gidebildiği için çok az alan boyanmakta ve daha fazla maliyete sebep olabilmektedir. Bu durumda da sıvı haldeki sentetik yağlı boya türü tercih edilir. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken konu sıradan boya ile değil radyatör boyası ile boyamanız gerektiğidir.

Petek boyama
Doğalgaz Peteği boyama

Radyatör Boya ile Petekler Nasıl Boyanır?

Radyatör boyarken yapmanız gerekenler aşamalı olarak şöyledir:

1- Petekleri kapatınız, sıcak veya soğuk olmadıklarına dikkat ediniz.

2- Sprey boya için muhakkak maske kullanınız. Mümkünse peteği söküp açık alanda boyayınız, eğer mümkün değilse boyanın parke, duvar ve fayanslara değmemesi için gazete, karton muşamba veya koruyucu bant kullanınız. Boya alanının hava sirkülasyonunu sağlayınız.

Petek boyama
Petek boyama

3- Boyama işlemine geçmeden önce döküntü varsa zımpara ile pürüzsüz bir zemin elde ediniz. Eğer radyatörde kir ve yağlı tabaka varsa yağçöz ve bulaşık teli aracılığıyla temizleyin. Bu aşmalar bittiğine kuru bir bez ile iyice kurutun. Kuruduğundan emin değilseniz fön makinesi ile kurutmaya çalışın.

4- ince katmanlar halinde boyanın süzülüp dökülmesini sağlayarak boyama işlemini uygulayın. İstediğiniz görünme ulaşana kadar 2-4 kat boyayınız.

5- Petekleri iki gün boyunca kullanmayın, aşırı sıcak ve soğuğa karşı dikkatli olun.

doğalgaz peteği boyama
Radyatör boyama

6- Sıvı haldeki radyatör boyası için kaliteli marka fırça ve parmak rulo kullanınız. Kalitesiz fırça e rulolar tüy ve kıl bırakarak petek üzerinde kötü bir görünüm yapacağı gibi kötü tarama izleri de oluşturabilmektedir.

Panel radyatör boyası yıpranmış veya evinizin dekorasyonu ile uyumlu olmadığı durumlarda kullanılan ısıya dayanıklı özel bir boyadır. Dekoratif amaçlar için kullanacaksanız evdeki mobilya, duvar boyası, parke veya fayans ile uyumuna göre renk, renkler veya özel desen çalışmaları yapmanız mümkün. Ancak bunun için boya badana dekorasyon ve fayans ustası olarak profesyonel hizmet veren kişilere başvurmalısınız.

Profesyonel Boya
Profesyonel Boya

Yorum yapın

Call Now ButtonTıkla ve ARA
SEO danışmanı