Boya Badana Yapmak

Boya Badana Yapmak

Boya badana yapmak konusunda alanında uzman ve profesyonel ekipler ile çalışmak son derece önemli bir konudur. Ev için tercih edilecek olan boya renkleri evlerin şık ve farklı bir havaya bürünmesine yardımcı olur. Duvarlarda meydana gelen renk solması durumları, çatlaklar veya duvarların zaman içerisinde kirlenmesi gibi durumların giderilmesi için boya badana işlemleri gerçekleştirilmelidir. Fakat boya ve badana işlemlerinde alanında uzman olan güvenilir firmalar ile çalışmaya özen gösterilmelidir. Boya ve badana konusunda uzman olan firmamız yılların tecrübesi ve bilgi birikimi ile çalışmalarını sürdürür.

Boya ve badana işlemleri için kullanılması gereken bazı malzemeler vardır. Bunlar;

  • Boya ızgarası
  • Spatula
  • Su ve temiz bir bez
  • Zımpara
  • Rulo ve boya fırçası
  • Kağıt bant
  • Naylon
  • Geniş ağızlı kova
  • Boyanın karıştırılması için bir sopa

Boya yapılacak alanların duvarlarında çatlak veya bozuk ve delik gibi sorunlar varsa öncelikle bu alanların tamir işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Çoğunlukla alçı kullanımı ile delik veya çatlak sorunlarının kapatılması işlemleri gerçekleştirilir.

Boya Badana Yapmak ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Boya badana yapmak konusunda dikkat edilmesi gereken çeşitli konular vardır. Boya uygulamalarının üzerinde yazan talimatlara uygun bir şekilde yapılması gerekir. Boya inceltme işlemi esnasında su veya tiner ile inceltmede miktarlara dikkat etmek gerekir. Boyanın renginin daha fazla açılması ya da daha çok alanda kullanılabilmesi için daha fazla su veya tiner kullanımı boyanın renginin tam tutmaması gibi sorunlara sebep olabilir. Bu sebeple karışımda kullanmak adına su ve tiner miktarları konusunda dikkatli olmak oldukça önemlidir.

Boya yapılacak olan alanlarda açık elektrik tesisatının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi önemli bir ayrıntıdır. Eğer mümkünse ihtiyaç duyulmadığında elektriğin kapatılması gerekir. Boya ve badana işlemlerinde evde eşyalar varsa bu alanların öncelikle naylon ile kapatılmasına özen gösteririz. Bu şekilde boyama işlemlerinde eşyaların boya olması gibi istenmeyen problemler yaşanmayacaktır. Esenyurt boyacı ustası , Tavan boyama uygulamaları esnasında dikkatli bir şekilde ve damlatmadan işlemlerin gerçekleştirilmesine özen gösteririz. Kestirme işlemleri gerçekleştirilirken boyanın taşmaması adına kestirme bulunan alanların hepsinin bir bant ile kapatılması önemli bir konudur.

Boya Badana Uygulamaları Nasıl Gerçekleştirilir?

Boya badana yapmak konusunda titiz ve planlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürürüz. Boya badana işlemlerine başlamadan önce duvarlarda herhangi bir çatlak veya engel olmadığını kontrol ederiz. Öncesinde duvarda kalan nem, çatlak, rutubet ya da deliklerin tutkal veya alçı ile kapatılmasını sağlarız. Ardından zımpara uygulamalarını gerçekleştirerek boy ve badana işlemlerine başlarız.

Duvarlarda çıkıntı ya da boşluk bulunması yapılacak olan işlemlerin kötü görünmesine sebebiyet verebilir. Delik ve çatlaklar kapatıldıktan sonra bir süre bu alanların kuruması beklenir. Kuruyan kısımlar zımpara ile zımparalanarak pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi sağlanır. Duvarlarda nem veya rutubet var ise bu alanların da zımpara ile zımparalayarak alçı çekme işlemlerini gerçekleştiririz. Alçı çekilen kısımların kurumasından sonra boya uygulamalarına geçeriz. Pencere kenarı, priz kenarı ve süpürgelik olan kısımlara bant çekerek bu kısımların kestirme fırçaları ile boyanmasını sağlarız. Kestirme fırçaları boyaların istenmeyen kısımlara bulaşmasına engel olur. Bu alanlarda işlemlerimizi son derece yavaş ve dikkatli bir şekilde gerçekleştiririz.

Boya badana uygulamalarından önce bazı durumlarda astar uygulamaya ihtiyaç duyulabilir. Duvarda delik ve çatlak gibi sorunlar varsa bu durumda astar işlemi yapabiliriz. Bunun yanında boya badana yapılacak olan renkler duvarı kapatmıyorsa öncelikle astar çekme işlemleri gerçekleştirilebilir. Boya badana işlemleri ile ilgili olarak firmamızla iletişime geçerek daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Yorum yapın

Call Now ButtonARA